Grocery Shopping — August 2016

buying_canned_fruitsThis is an odd sort of post for me. My blog hasn’t been about things like this before, but that doesn’t mean that it can’t be about that. Now that I’m fairly focused on my health and changing my lifestyle in regards to what I eat, it seems appropriate to share different aspects of veganism.

One of the most common things I hear about being vegan or vegetarian lifestyles is that food it too expensive. I believed this myself for a long time; it was the excuse that kept me from going vegetarian earlier, and later from going vegan earlier. I was worried about the cost of food. Now that my roommate has agreed to try veganism for a while, I am able to really compare grocery shopping at our house right now to grocery shopping at our house six months ago. What I’ve found is more dramatic than I expected.

This grocery trip was massive for me. Along with what I already had on hand, this is about two months worth of food, but only includes about a week’s worth of fresh produce and two weeks worth of bread/flour tortillas, which actually I’m trying to reduce anyway. It should be obvious that this is incredibly inexpensive. Six months ago, this amount would have resulted in about three week’s worth of unhealthy food… if that. And that wouldn’t even count the three or four times a week we’d get fast food, which we essentially do not do at all anymore.

25 lb bag jasmine rice
5 lb bag red rice
3 lb bag black rice
2 lb bag brown rice
1 bag cellophane noodles
1 bag quinoa
1 bag corn pasta — penne
1 bag corn pasta — fusilli
1 box couscous
2 loaves sandwich bread
80 ct corn tortillas
20 ct flour tortillas
3 mini pizza crusts
1 box falafel mix
10 lbs bag russet potatoes
13 bananas
4 peaches
1 small box dates
1 small bag spring mix
1 large can prunes
2 boxes pomegranate apple sauce cups
1 box raspberry/cranberry apple sauce cups
2 cans peaches
2 cans pears
2 cans papaya
5 cans mango
9 cans lychees
1 can mandarin oranges
3 cans butter beans
7 cans black beans
1 can black eyed peas
1 can 3 bean salad
2 cans green beans
4 cans corn
2 cans sliced beets
1 can whole potatoes
3 cans water chestnuts
2 cans mushroom pieces
2 cans tomato sauce
2 cans refried beans
1 bottle mushroom soy paste
1 bottle barbecue sauce
1 small bottle sriracha sauce
1 bottle sriracha ketchup
2 bottles vegan mayo
1 jar pickle spears
1 jar sauerkraut
1 jar white vinegar
11 cartons almond milk
1 bag granola
1 box instant oatmeal
1 box frozen black bean burgers
1 bag frozen broccoli
1 bag frozen brussels sprouts
1 bag frozen vegetable stir fry
1 bag frozen berries
1 bag frozen french fries
1 bag date sugar
1 bag goji berries
1 can nutritional yeast
3 small bags roasted seaweed
4 strips vegan jerky
1 small lychee jelly juice
1 small mango jelly juice
1 bag super lemon candy
1 bottle water
2 bags Frito’s
2 bags pretzels

Total: $207

pic_036That is for two people, includes most of our food for the next two months, and I even picked up some specialty things (which usually cost a little more). And that rice should last a lot longer than two months. If you eat rice, buy it in 25 lb bags. It just saves so much money. I got jasmine this time, but sometime next month I’ll probably get brown and I’ll have a nice variety for a while.

Sometimes it doesn’t matter how often the same information is made available. I have seen so many YouTube videos, lists, articles, and blog posts showing the affordability of a vegan diet. People don’t want to hear it. It is so much easier to ignore something that feels inconvenient. Nobody wants to be told to change something, especially not something they really enjoy. If you’ve been worried about the cost of eating well, I hope this helps you see that it is very affordable.